Nacionalni muzej moderne umjetnosti od 10. rujna do 6. listopada u Galeriji Josip Račić predstavlja izložbu Nine Atević Murtić pod nazivom Ples ruke. Ova svestrana umjetnica u Galeriji Josip Račić predstavlja se novim ciklusom slika koji potvrđuju njen status umjetnice koja sustavno i kontinuirano radi na održavanju tradicije apstrakcije u razdoblju dominacije figurativne inačice štafelajnog slikarstva. Svoju reputaciju zasnovala je na sofisticiranim, lirskim kompozicijama koje se zasnivaju na artikulaciji polja slike suptilnim prijelazima i odnosima intenziteta nanosa u suštini lazurnih površina boje.
Posljednjih godina Nina Atević Murtić sve se više bavi monokromom i minimalističkim odnosom prema sadržaju slike koji je određen sa što manje gesti s tendencijom prema kardinalnoj gesti kojom će se kompozicija razriješiti singularnim potezom. Riječ je o postupku koji zahtjeva visoku koncentraciju, izvježbanost i sigurnost umjetnika te sposobnost otvaranju iracionalnim, zaumnim i intuitivnim aspektima stvaralaštva. Izložbu kustoski potpisuje Branko Franceschi, ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti koji u pratećem katalogu piše: (...) Je li slikarstvo ples ruke? Rekao bih da u slučajevima kad se osjećaj za boju preklopi s discipliniranom motoričkom predispozicijom, bolji opis ne postoji. Ponekad je to bjelodano, kao u recentnom slikarstvu Nine Atević Murtić.

Životopis
Nina Atević Murtić rođena je 1970. u Zagrebu. Nakon završene Srednje škole za primijenjenu umjetnost i dizajn upisala je Likov¬nu akademiju u Zagrebu. Nakon što je apsolvirala na Nastavnič¬kom odjelu ALU u klasi prof. Miroslava Šuteja, odlazi u SAD gdje izlaže na nekoliko skupnih izložbi. Nakon položenih preostalih ispita na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirala je slikarstvo na ALU-u. Po povratku u Zagreb zapošljava se uz Gorana Lelasa kao umjetnička direktorica u tvornici Heruc. Njezin rad uključuje i sudjelovanje u kostimografskim projektima, ilustriranje dječjih knjiga te likovne radionice. Paralelno radi i na projektima likov-nih rješenja i opremanja hotela i interijera.
Izlagala je u privatnim i javnim galerijama i muzejima u Hrvatskoj (Studio Nest u Zagrebu, Muzej grada Rovinja, Gradska galerija Zabok, Gradska galerija Waldinger u Osijeku, Galerija Vladimir Bužančić Centra za kulturu Novi Zagreb) i na grupnim projek¬tima u inozemstvu („Hrvatski umjetnici” Gallerie Meneghello u Münchenu te „Miniscule” Gallery Oblong, kustosi Vanya Balogh i Jim Racine u Londonu). Od 2001. sa suprugom Rankom Murti¬ćem surađuje na projektu Galerije Zona gdje izlaže samostalno i na zajedničkim izložbama umjetnika Zone. Djela joj se nalaze u brojnim privatnim kolekcijama u Hrvatskoj.

Reprodukcije: izbor radova iz Otvorenog ciklusa (2023.-2024.) Nine Atević Murtić. Foto: Goran Vranić © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb

Skip to content