Karlo Mijić
Gradnja stambenih zgrada za radnike u Zagrebu / Izgradnja u predgrađu, 1947.
razvučeni tuš na papiru
510 mm X 675 mm
MG-7254
Karlo Mijić rođen je u Bileći u Bosni i Hercegovini 1887. Pohađao je nekoliko slikarskih škola i akademija u Europi: prvo u Beču, zatim u Pragu, pa u Munchenu od 1906 do 1909., pa opet u Beču neposredno pred početak I. svjetskog rata. U periodu između dva svjetska rata, do 1938. živi u Sarajevu, a potom dolazi u Zagreb gdje je i umro 1964.
Period nakon II. svjetskog rata, period je obnove i izgradnje, kako Jugoslavije, tako i velikog dijela Europe. Mijićev crtež prikazuje jedan takav pothvat: izgradnju novog naselja na periferiji Zagreba. Društvena stanogradnja tih je godina uvedena kao model stambenog zbrinjavanja velikog broja stanovništva, čiji je broj, zahvaljujući snažnom razvoju industrijske ekonomije, rastao iz godine u godinu.
Mijić novo naselje prikazuje dok je još u izgradnji. Prizorom dominiraju forme četverokutnih ploha i prizmi koje predstavljaju barake, krovove i zgrade. Kompozicija je ostvarena gradacijom tih elemenata, progresijom od manjeg ka većem, od plohe ka tijelu, od prvog plana koji je obilježen svojevrsnim neredom – barake, kamioni i drveće natisnuti su na malom prostoru - do zadnjeg plana koji je riješen jasnim rasporedom prizmatičnih oblika na horizontu. Zanimljivo je, također, da Mijić nije prikazao ljudske figure, iako ih je u drugim slučajevima, kao npr. u prizorima s omladinskih radnih akcija rado crtao. U ovom slučaju više ga je, čini se, privlačila kristalična struktura budućeg naselja, nego sam rad potreban za njegovu izgradnju.
Tekst: Klaudio Štefančić, kustos Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2023.
Foto: Goran Vranić © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2023.