Mihovil Krušlin
Pogled na Zagreb, 1910.
ulje / drvo, 18 x 47 cm
MG-484

Nakon prvih slikarskih poduka kod Jose Bužana, Mihovil  Krušlin (1882.–1962.) upisao je i završio 1911. godine Višu školu za umjetnost i umjetni obrt u Zagrebu kod Mencija Clementa Crnčića. Potom se usavršavao u Parizu i Italiji. Samostalno izlaže u Zagrebu počevši s 1910. godinom, a sudjelovao je i na izložbama Saveza jugoslavenskih umjetnika „Lada“ u Zagrebu 1912. i 1920 godine te u Osijeku 1921. godine. Priređene su mu dvije retrospektivne izložbe: u Brdovcu 1976. godine te u Zagrebu 1982. godine.

U svome je slikarstvu Krušlin nastavio tradiciju akademskog realizma i plenerizma, bez upliva avangardnijih tendencija. U kritici se osobito ističe likovna vrijednost njegovih lirskih akvarela profinjene tonalne gradacije. Tematski se bavi pretežito pejzažem i vedutom s prikazima hrvatskih krajeva. Maleno ulje na drvu Pogled na Zagreb iz 1910. godine na horizontalnom formatu prikazuje vedutu Zagreba noću. Panoramske, noćne vedute gradova slikane mrljastim nanosom boje osobito su značajne u talijanskoj tradiciji macchiaiola, s čijim se slikarstvom Krušlin mogao izravno susresti za svoga boravka u Italiji. Iako je riječ o konzervativnom pristupu temi i načinu slikarske studije u tradiciji 19. stoljeća, slika plijeni likovnom kvalitetom, izbalansiranim koloritom u rasponu od smeđih do plavičastih i ljubičastih noćnih tonova te vještim, skicoznim potezom kista.

Tekst: Ivana Rončević Elezović, muzejska savjetnica Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti © Nacionalni muzej moderne umjetnosti
Foto: Goran Vranić © Nacionalni muzej moderne umjetnosti

 

 

 

Skip to content