Jagoda Buić
Struktura (Etida),
1965. – 1966.
125×125 cm
MG-2661

Svestrana umjetnica Jagoda Buić školovala se na nekadašnjoj Akademiji primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu, na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta, na Studiju kostimografije i scenografije u Rimu i Veneciji te u Beču na odsjecima za tekstil i unutarnju arhitekturu. Povratkom sa studija radi kostime i scenografije za zagrebačka, splitska i osječka kazališta, no od 1962. tapiserija postaje glavni medij njezina umjetničkog iskaza. Nadahnuće nalazi u pučkom ženskom ručnom radu i predivu Dalmatinske zagore.

Struktura iz sredine 60-ih apstraktna je tapiserija, minimalistička po boji i elementarna po geometrijskim formama (krug, kvadrat), no bogate teksture jasno vidljivog tkiva tkanog rastera. Ova tkana slika na razmeđu je slikarstva, reljefnosti te trodimenzionalnog privida karakterističnog za op-art. Postupno se njezine tapiserije sve više oslobađaju dvodimenzionalnosti te postaju monumentalni apstraktni tkani trodimenzionalni predmeti vizualnih i taktilnih vrijednosti. Godine 1965. nastaje prva tekstilna prostorna forma nakon koje svoje tekstilne instalacije izlaže na svjetskim bijenalima u Veneciji, Sao Paulu, Lausannei.

Svojim tapiserijama naglašene teksture, reljefnosti i monumentalnosti te ambijentalnim tapiserijama-instalacijama postigla je međunarodni uspjeh. Izlagala je i na brojnim izložbama tapiserija od New Yorka, Amsterdama i Madrida, a radovi su nalaze u prestižnim zbirkama poput njujorške MoMA-e te muzeja Stedelijk u Amsterdamu. Godine 2010. priređena joj je retrospektiva u Muzeju za umjetnost i obrt, a 2019. izložba u Studiju NMMU „Josip Račić“.

Tekst: Željko Marciuš, muzejski savjetnik Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb
Foto: iz foto-arhive Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb

Skip to content