Robert Auer
Napastovanje sv. Antuna, 1917.
ulje na platnu
205 x 251 cm
MG-367
Robert Auer (1873.–1952.) učio je slikarstvo na Obrtnoj školi u Zagrebu, Umjetničko-obrtnoj školi u Beču i na Akademiji u Münchenu, kamo odlazi 1895. i izlaže u okviru Munchenske secesije 1896. godine. Sa suprugom slikaricom Leopoldinom Auer Schmidt, 1987. otvara privatnu umjetničku školu u Zagrebu, koju su polazili Tomislav Krizman i Joso Bužan. Sudjelovao je u osnivanju Lade i Društva hrvatskih umjetnika. Značajna je njegova pedagoška djelatnost u Obrtnoj školi od 1905. godine te na Umjetničkoj akademiji u Zagrebu od 1918. godine. Stilski Auer radi na tragu münchenskog akademizma i jugendstila, a idealizirani realizam portreta i akta naročito je bio popularan među građanstvom njegovog vremena.
Auerova slika Napastovanje sv. Antuna iz 1917. godine uprizoruje često prikazivan motiv iz života sveca iz 4. stoljeća Antuna Opata ili Pustinjaka iskušenja putenim napastima protiv kojih se svetac borio molitvom i postom. Uobičajeno se sv. Antun Opat prikazivao u poodmakloj dobi oslonjen o štap, s kukuljicom i monaškim habitom koji simbolizira njegovu ulogu oca monaštva. Ovdje je prikazan u vrtlogu aktova kao simbolu kovitlaca strasti nagona protiv koje se bori, u mlađim godinama i s tonzurom / podstrigom koji je u kršćanstvu uveden 400. i ukinut 1972. godine te se uobičajeno koristi pri prikazu sv. Antuna Padovanskog koji je živio u 13. stoljeću. Slika je rađena realističkim, akademskim slogom.
Tekst: Ivana Rončević Elezović, muzejska savjetnica Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2023.
Foto: Filip Beusan © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2023.
Foto: Goran Vranić © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2023.