Frano Šimunović
Procesija, 1935.
akvarel
22,5 x 15 cm
MG-2484
Ovaj mali akvarel, stoji na samom početku Šimunovićevog umjetničkog rada. Šimunović je rođen 1908. u Dalmatinskoj Zagori, a slikarstvo će diplomirati 1935. Prije diplome, kao stipendist, odlazi u Španjolsku; posjećuje muzeje, kopira Goyu i Velasqueza i svjedoči početku španjolskog građanskog rata. Prije nego što se poslije II. svjetskog rata potpuno ne posveti jednom motivu (dalmatinski krš) i jednom slikarskom problemu (pejzaž), Šimunović je, kažu likovni kritičari, lutao, tražeći vlastiti izraz. I doista, u prvih deset godina rada, na Šimunovićevim slikama možemo pratiti utjecaj Goyinog slikarstva, osobito u crtežima nastalima za vrijeme boravka u Španjolskoj, utjecaj grupe Zemlja, ali i odjeke ekspresionizma.
Šimunović će žene obučene u narodnu nošnju – likovnim žargonom govoreći, žene omotane tkaninom što figuri pridaje oblikovne i apstraktne vrijednosti - predstavljati sve do 50-ih godina 20. stoljeća. Tijekom II. svjetskog rata, taj će mu motiv poslužiti da prikaže ratne užase, referirajući se osobito na stradanja civilnog stanovništva. Bilo kako bilo, Šimunović je na samom početku umjetničke karijere, unatoč kritičkim prosudbama o navodnom lutanju, očito znao kamo ide, premda možda nesvjesno. Petnaest godina kasnije, naime, apstrahiranim će pejzažima dalmatinskog krša pokušati prikazati ono što je prikazivao ženama u narodnoj nošnji - život dalmatinskog zaleđa.
Tekst: Klaudio Štefančić, kustos Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2023.
Foto: Goran Vranić © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2023.