Mirko Rački
(1879.–1982.)
Pred vratima smrti (Triptihon), 1904.
ulje /platno, 89,2 x 176,4 cm
MG-937

Omiljena tema simbolističkog slikarstva bile su teme iz književnosti, osobito Dante. Uz Vlahu Bukovca koji slika prizore iz Danteova ciklusa, Mirko Rački (1879.–1982.) značajan je kao slikar kojemu je ova tema najizrazitije obilježila umjetnički opus.
Rački se Danteom počeo baviti na prijedlog Izidora Kršnjavoga, koji je upravo u to vrijeme preveo Božanstvenu komediju. Izradio je seriju ilustracija za Danteovo djelo koje su objavljene u hrvatskoj verziji knjige, kao i nekoliko njihovih velikih slikarskih adaptacija. Poznato nam je da je skicu za sliku Grad Dis, 1906. Rački izradio za boravka u Veneciji. Ovim ciklusom Rački se bavio gotovo cijeli svoj život, a crteži, gvaševi i akvareli za prijevod Božanstvene komedije Izidora Kršnjavoga rađeni tijekom razdoblja 1904–07. godine, otkupljeni su 1911. na izložbi u Italiji i danas se nalaze u Kabinetu grafike u Firenci.
Kompozicija Pred vratima smrti iz 1904. godine svim svojim stilskim odrednicama pripada simbolističkom slogu prijelaza stoljeća: formom triptiha, divizionističkim duktusom, krepuskularnim ambijentom, prikazanim motivima (primjerice sfinge), korištenjem nejasnih tonova koji se međusobno pretaču, kao i samom temom slike. Važno je napomenuti da se radi o jednom od tri djela (uz Meštrovićev Timor Dei i Magdalenu Františeka Bileka) čijom se nabavkom za tadašnju Modernu galeriju u Zagrebu 1905. godine počinje formirati zbirka Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti te se smatra godinom njegova osnutka.

Tekst: Ivana Rončević Elezović, muzejska savjetnica © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2022.
Foto: Goran Vranić © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb, 2022.

Skip to content