Iso Kršnjavi
Beduini, 1874.
ulje/platno
9,5×34,2cm
MG-2112

Iso Kršnjavi (1845.-1927.), povjesničar umjetnosti, političar, slikar i pisac,  ključna je osoba hrvatskog kulturnog života druge polovice 19. stoljeća. Prve slikarske poduke dobio je u Osijeku od Huge von Hötzendorfa. Slikarstvo studira na likovnoj akademiji u Beču i kasnije u Münchenu kod profesora Wilhelma von Lindenschmita i Wilhelma von Dieza, umjetnika koji su neformalnim metodama upućivali studente na neposredno opažanje i rad u prirodi. Od 1872. do 1877. više puta boravi u Italiji, u Rimu ima atelje, a u južnoj Italiji slika zajedno s Froschom, Siemiradzkim i Quiquerezom. Nezadovoljan svojim slikarstvom, napušta ga 1877. Sklon je malim formama uljenih slika, crtežima i bakropisima na tragu realizma minhenske akademije. Izradio je brojne skice prema starim majstorima svedene na bitne poteze i kolorit u pedagoške svrhe.  Svojim predavanjem Znamenovanje poviesti i arkeologije umjetnosti 1877., praktično osniva katedru za povijest umjetnosti i arheologiju, a 1879. potiče na  na rad Društvo umjetnosti, utemeljeno još 1868. Od 1891. do 1895. predstojnik je Odjela za bogoštovlje i nastavu u Khuenovoj vladi. Kao predsjednik Društva umjetnosti utemeljio je Modernu galeriji 1905. Programatski je važan njegov  projekt pregradnje i opremanja plače Odjela za bogoštovlje i nastavu. U obnovi palače, prema Bolléovom projektu, a u skladu s klasicističkom, humanističkom i kršćanskom kulturom, umjetnici, kasniji predstavnici hrvatske moderne, rade u duhu idealizma i realizma.

Studija Beduini nastala za boravka u južnoj Italiji tipična je mala, naglašeno horizontalno izdužena forma rađena na način minhenskog realizma, oslobođenog strogih akademskih pravila. Skicozni prikaz žanr scene slikan je izrazito svjetlom i prozračnom paletom pod utjecajem svjetla i atmosfere juga.

Tekst: Dajana Vlaisavljević, muzejska savjetnica Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb
Foto: Goran Vranić © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb

Skip to content